2021. 08. 31.
Egészség
2021. 08. 31.
Utoljára módosítva: 2021. 10. 04.
2 perc

EgészségAz egészség mint nemzetgazdasági prioritás lefedi a teljes egészségipari innovációs területet, a betegségek jobb megértésétől kezdve az egészségmegőrzésen és betegségfelismerésen át a gyógyításig, a klinikai kutatásig, a magyarországi gyógyszergyárak új gyógyszereinek klinikai vizsgálatáig, a fizikai közérzetet javító szolgáltatások fejlesztéséig.

Az egészségipar jelentősége egyre nagyobb, a kkv-szektornak is ki kell tudnia használni a benne rejlő lehetőségeket. A prioritás arra irányul, hogy Magyarországon az egészségipar és az egészségügyi KFI tevékenység ne csupán követője legyen a gazdasági-társadalmi folyamatoknak.

Társadalmi elvárás, hogy a prioritás a gazdasági versenyképesség növelésén túl a társadalom rezilienciájának növeléséhez is hozzájáruljon, ennek következtében a betegségek gyógyítására irányuló fejlesztések mellett az egészség megőrzésére irányuló kutatások hangsúlyosabb szerepet kapnak.

A társadalmi reziliencia növelése érdekében fontos az egészségügyi szolgáltatások hozzáférését hatékonyabbá tevő társadalmi innovációk, technológiai megoldások fejlesztése és széles körű alkalmazása.

A prioritásban kiemelten kezeljük a határokon átívelő együttműködéseket, mivel ezek hozzájárulnak a hazai tudás és eredmények nemzetközi megismertetéséhez és elismertetéséhez, a hazai egészségügyi kutatások és gyártási kapacitások növeléséhez.

A prioritás célkitűzései

  • Az egészségügy, egészségipar területén a K+F erősítése, a K+F kapacitások bővítése: új kutatóhelyek létesítése.
  • Az egészségügyi ellátó intézmények fokozottabb bevonása a K+F projektekbe.
  • Az egészségmegőrzésre, betegségek megelőzésére irányuló KFI tevékenységek erősítése.
  • Az egészségügyi szolgáltatások hozzáférhetőségének bővítését szolgáló digitális, smart care fejlesztések, kiemelt fókusszal a Silver Age korosztályra (55+) és az elnéptelenedő településeken élőkre.
  • A nemzetközi együttműködések bővítése: nemzetközi jó gyakorlatok adaptálása.
  • Az ágazat hozzáadott értéket termelő képességének növelése, ezen belül különösen a hazai piacon termelési kapacitással jelen lévő multinacionális nagyvállalatok ösztönzése arra, hogy KFI tevékenységüket Magyarországon valósítsák meg.
  • Az egészségipari kis- és közepes vállalkozások erősítése, egészségügyi szolgáltatásokban érdekelt startup vállalatok ösztönzése, az orvosi kutatók és a startup vállalkozások, kkv-k, innovátorok együttműködésének támogatása.
  • A technológiaváltás érdekében az innovatív megoldások terjedésének ösztönzése (innovatív diagnosztikai technológiák, terápiás eljárások, szolgáltatások, orvostechnikai eszközök, pl. egyedi, betegspecifikus implantátumok, PSI – Patient Specific Implants – 3D nyomtatási technikák stb., digitális megoldások alkalmazása).
A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben