A hazai innovációs ökoszisztéma jövőbeli teljesítménye és versenyképessége szempontjából kulcsfontosságú, hogy a szereplők – szakpolitikusok, felsőoktatási intézmények és kutatóintézetek, vállalkozások és szakmai szervezetek – kapcsolatai helyi szinten is megerősödjenek, ezáltal fokozva egy-egy térség innovációs képességét. A Területi Innovációs Platformok új szemlélettel segítik elő az információáramlást, a tudástranszfert, valamint az együttműködést és a szakmai kapcsolatépítést.
A TIP-ek résztvevői:
Az S3 tervezési szakaszában a vállalkozói tényfeltárás (Entrepreneurial Discovery Process, EDP) folyamatában aktívan közreműködő TIP-ek 2019–2020 között lezajlott rendezvényein a különböző szektorok képviselői (az üzleti szféra, a közigazgatás, a kutatási és oktatási intézmények, a civil szervezetek, valamint az állampolgárok) meghatározták az adott térség erősségeit, megosztották elképzeléseiket a fejlesztendő prioritásokról, az S3 előző ciklusának tapasztalatairól, így a területi szereplők szakvéleménye érdemben formálhatta a 2021–2027-es időszakra vonatkozó S3-tervdokumentum prioritásait, célkitűzéseit.
Az S3 végrehajtása során az EDP-folyamat folytatásaként a „quadruple helix” szereplői továbbra is jelentős szerepet vállalnak a stratégia megvalósításában. A TIP-hálózatot (stakeholder-hálózat) a területi alapon (régió-, illetve megyei szinten) szerveződött és térségi szinten tevékenykedő területi innovációs platformok alkotják.
Az EDP-folyamat részeként a TIP-ek támogatják az intelligens szakosodáshoz és a helyi gazdaság innovációs tevékenységéhez kapcsolódó információk, tapasztalatok megosztását, tudásbővítő rendezvényekkel hozzájárulnak az S3 eredményeinek disszeminációjához, illetve a helyi innovációs ökoszisztéma szintjén biztosítják az intelligens szakosodáshoz szükséges készségfejlesztést. A TIP-hálózat aktív szerepet vállal az S3-hoz kapcsolódó helyi igények és kapacitások felmérésében és az S3 megvalósításába való becsatornázásukban.