A Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégiát a Kormány az 1428/2021. (VII. 2.) Korm. határozattal fogadta el.
A 2021–2027-es időszakban az S3 feljogosító feltételként jelenik meg a tagországok számára, Ugyanakkor Magyarország érdeke, hogy ne csak egy kötelezően teljesítendő feladatként tekintsen az S3-ra.
Az S3 egy olyan eszköz, amely hosszú távon hatékonyan képes támogatni stratégiai célkitűzéseinket a KFI és a gazdaságfejlesztés területén, és megalapozza a kohéziós politika hazai forrásainak hatékony felhasználását a következő pénzügyi tervezési időszakban.
Az Európai Unióban Magyarország jelenleg a feltörekvő innovátorként jegyzett tagországok csoportjába tartozik az Európai Bizottság által évente felállított európai innovációs eredménytábla (European Innovation Scoreboard, EIS) alapján. A Kormány célja, hogy az innovációs ökoszisztéma értékteremtő képessége és a vállalati szektor termelékenységének erőteljes növelése révén 2030-ra Európa jelentős innovátorai közé zárkózzunk fel.
Az ambiciózus cél eléréséhez komplex gazdaságfejlesztési koncepcióra van szükség: a sikerhez a források folyamatos növelésén túl az EU-s és a hazai támogatások eredményorientált, hatékonyabb tervezése és felhasználása is szükséges.
A 2021-ben kezdődő hétéves időszakban az S3 ennek a kormányzati célnak az eléréséhez nemzeti erősségeink beazonosításával és az intelligens szakosodási prioritások kijelölésével járul hozzá.
Az innovációért és technológiáért felelős miniszter a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalt bízta meg az S3 végrehajtásának és nyomon követésének irányításával a stratégia megvalósítási időszakában.
A Kormány által elfogadott S3 letölthető az alábbi linkről: Intelligens Szakosodási Stratégia (S3) 2021–2027 PDF (4 546 KB)