2021. 10. 13.
S3 irányítási struktúrája
2021. 10. 13.
Utoljára módosítva: 2021. 12. 01.
3 perc

S3 irányítási struktúra


Az S3-intézményrendszer kialakításának előzményei

Az Európai Bizottság kritériumai között elvárásként szerepel, hogy minden tagállamnak rendelkezzen olyan kijelölt szervezettel, amely az S3 végrehajtásának irányításáért felelős a teljes megvalósítási időszakban. Az innovációért és technológiáért felelős miniszter erre a feladatra a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalt jelölte ki, mely intézmény – a projektmenedzsment (operatív szint) biztosításával – jelentős mértékben hozzájárul a döntéshozók (stratégiai szint), az ágazati stakeholderek és a helyi innovációs ökoszisztémák szereplői közötti szorosabb kapcsolat kialakításához.

Az S3 irányítási struktúrája

A 2014–2020 közötti uniós programozási ciklus operatív programjainak végrehajtási tapasztalatai, valamint az S3 megvalósításában részt vevő szereplők (stakeholderek) visszajelzései is azt támasztják alá, hogy az intelligens szakosodási folyamat nem érhet véget az S3 mint stratégiai dokumentum kormányzati elfogadásával. Az S3-ban meghatározott prioritások céljainak elérését szolgáló folyamatok aktív nyomon követése és a projektciklus-menedzsment alkalmazása kiemelten fontos a teljes megvalósítás során. Ezért az S3 folyamatos felülvizsgálata és az erre épített folyamatos fejlesztés, illetve a rendszeres visszacsatolás az S3-monitoringnak és irányítási rendszerének az alapelve, mely biztosítja a megfelelő hatásfokú és mérhető változást eredményező beavatkozásokat.

Az S3 megvalósításának kulcsszereplői

A Magas Szintű Támogató Testület (S3 MTT) a monitoring és irányítási rendszer stratégiai oldalának csúcstestülete. Az S3 MTT funkcióját a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács tölti be, mint a Kormány legmagasabb szintű tudománypolitikai tanácsadó testülete. Az MTT felelős az S3 megvalósításával és nyomon követésével kapcsolatos stratégiai szintű döntések meghozataláért, egyúttal véleményezi az S3-at érintő kormánydöntést igénylő javaslatokat.

Az S3 Irányító Bizottság (S3 IB) a projekt stratégiai szintjén a közvetlen irányítást gyakorolja, a stratégia irányítási és operatív felügyeleti, ellenőrzési feladatait látja el. Feladatköre kiterjed a szakpolitikai javaslatok megfogalmazására, beleértve az S3 céljainak és prioritásainak felülvizsgálatát és esetleges módosítását, valamint felel az érintett szaktárcák S3-vonatkozású feladatainak koordinálásáért is.

Az S3 projektvezető (S3 Leader) felel az S3-tervdokumentum célrendszerének megvalósulásáért és a stratégia végrehajtásának előrehaladásáért, valamint az S3 irányítási rendszer működtetéséért. Egyfajta „hídfunkciót” lát el a stratégiai szint és az S3 operatív szintje között, biztosítja a hatékony együttműködést a megvalósításban részt vevő szereplők között.

Az S3 Projektiroda (S3 PI) az S3 irányítási rendszer elsődleges operatív szervezeti egysége, fő feladata az intelligens szakosodás hazai megvalósításának támogatása. Az operatív szint vezetője az S3 Projektiroda vezetője, aki a stratégia végrehajtása során felmerülő menedzsmentfolyamatok koordinálásáért felel. Feladatai:

  • közvetlenül kapcsolódik a stratégiai szint S3 Irányító Bizottságának munkájához;
  • irányítja az S3 Projektiroda munkáját;
  • kapcsolatot tart az Európai Bizottság S3-ért felelős szakértői szintjével.

PO1 Munkacsoport

Az S3 projektszervezetének operatív szintjéhez tartozik a PO1 Munkacsoport, amely a szükséges szakmai tartalmat és szakmai validációt biztosítja a projektmenedzsment és az S3 Irányító Bizottság számára.

A PO1 Munkacsoport az S3 végrehajtása során a kohéziós politika „Intelligensebb Európa az innováció és a gazdasági átalakulás, modernizáció támogatásával” szakpolitikai célkitűzésének (PO1) megvalósításában érintett kormányzati szakterületek (vállalkozásfejlesztés, digitalizáció, európai uniós tervezés, KFI) együttműködésének fóruma.

A munkacsoport feladatköre az S3 valamennyi prioritásához kapcsolódik, és biztosítja az azokban megfogalmazott célok eredményes megvalósítását támogató eszközöket és környezetet.

A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben