2021. 10. 13.
A tervezés intézményrendszere
2021. 10. 13.
Utoljára módosítva: 2021. 11. 24.
2 perc
Az Európai Bizottság kritériumai között elvárásként szerepel, hogy minden tagállam rendelkezzen olyan kijelölt szervezettel, amely az S3 végrehajtásának irányításáért felelős a teljes megvalósítási időszakban.

Az innovációért és technológiáért felelős miniszter a 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó S3 tervezési folyamatának koordinációjára és végrehajtásának irányítására a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalt jelölte ki.

Az intézmény ebben a feladatkörében összehangolta, koordinálta, továbbá módszertani és minőségi szempontból irányította a tervezési folyamatban közreműködő szervezetek munkáját. E funkciójában a Hivatal biztosította az S3-ban érintett szakpolitikai szereplők közötti szoros együttműködést, az Európai Bizottság S3-ért felelős szervezeti egységével való folyamatos kapcsolattartást.

Az S3-tervezés további kiemelt szereplői

Az S3-tervezés kiemelt szereplői


Területi Innovációs Platformok (TIP)

A TIP-ek, melyek S3-hoz kapcsolódó tevékenységeit a Hivatal koordinálja, az egyetemi tudásbázisra épülő térségi szerveződések. 2019–2020 között lezajlott alapító rendezvényeiken az érintett szereplők meghatározták az adott térség erősségeit, megosztották elképzeléseiket a fejlesztendő prioritásokról, az S3 előző ciklusának tapasztalatairól, így a területi szereplők szakvéleménye érdemben formálhatta a 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó S3-tervdokumentum prioritásait, célkitűzéseit.

PO1 Operatív Munkacsoport

Az S3 tervezési fázisában a Kohéziós Politika „Intelligensebb Európa az innováció és a gazdasági átalakulás, modernizáció támogatásával” szakpolitikai célkitűzésének (PO1) megvalósításában érintett kormányzati szakterületek (vállalkozásfejlesztés, digitalizáció, európai uniós tervezés, KFI) együttműködésének fórumaként működött. A munkacsoport biztosította az S3-vonatkozású szakmai kapcsolódási pontok feltérképezését, illetve a szakterületek közötti szinergiák érvényesítését a stratégia megalkotásának folyamatában.

S3 szakmai validáció

Az S3 tervezési szakaszában kiemelt szerep jutott az S3-stakeholder-konzultációnak. Ennek keretében az üzleti és az akadémiai szféra, valamint a civil társadalom, köztük a horizontális érdekképviseleti szervezetek szakmailag véleményezték, validálták a vállalkozói tényfeltárás (Entrepreneurial Discovery Process, EDP) eredményeként meghatározott prioritásokat egy online kérdőív segítségével.

Kormányzati validáció

A kormányzati validáció során valamennyi érintett minisztérium, valamint a 2021–2027 közötti programozási időszak forráskoordinációjáért felelős szervezeteinek delegáltjai áttekintették a tervezés alatt álló stratégiát, benne az intelligens szakosodási irányok kialakítását megalapozó helyzetelemzést és az EDP-folyamat eredményeként meghatározott prioritásokat.

A weboldalon HTTP-sütiket használunk, hogy a biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Az adatvédelmi tájékoztatóban bővebb információkat talál arról, hogyan gondoskodunk adatainak védelméről.
Rendben